Czym są komórki macierzyste i jak je można zastosować?

komórki macierzyste

Na temat komórek macierzystych bardzo wiele się mówi. Uważane są one za autentyczną nadzieję dla medycyny, chorych na nowotwory hematologiczne, inne nowotwory oraz dla potrzeb transplantologii. Warto wspomnieć tutaj o kilku istotnych kwestiach dotyczących tych komórek. Czy rzeczywiście jest to przyszłość medycyny i czy warto się tym realnie zainteresować?

Kilka faktów o komórkach macierzystych

Komórki macierzyste to ogólnie mówiąc – pierwotne komórki mogące się różnicować w dowolne komórki organizmu. To właśnie z nich powstają komórki mięśniowe, w tym mięśnia sercowego oraz komórki nerwowe, które budują mózg, rdzeń kręgowy oraz wszystkie nerwy obwodowe. Metod pozyskiwania komórek macierzystych jest bardzo wiele. Jednym z podstawowych rozwiązań mających na celu pozyskanie komórek progenitorowych może być frakcjonowanie osocza lub też pozyskiwanie ich ze szpiku kostnego. Nie pozwala to jednak na pozyskanie wszystkich linii komórkowych.

Jak więc można pozyskać te komórki?

Jedynym, gwarantującym pełny charakter progenitorowy i dowolny zakres różnicowania się komórek są komórki zawarte w krwi pępowinowej. Możliwe jest wieloletnie bankowanie tej krwi i wykorzystanie jej na przykład w autologicznym przeszczepie szpiku – tak się robi w przypadku wystąpienia białaczki. Na stronie: krewpepowinowa.pl można zapoznać się dokładnie ze szczegółami pobierania i bankowania krwi pępowinowej.

Do czego jeszcze może się przydać krew pępowinowa?

Krew pępowinowa i pochodzące z niej komórki macierzyste mogą również służyć dla pozyskiwania i hodowania narządów. Udaje się już przygotowywać wyhodowane rogówki, przeszczepy skóry, a nawet – pęcherz moczowy. Czas pokaże, czym jeszcze komórki macierzyste nas zaskoczą!

Zobacz też: Komórki macierzyste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *