Kto to jest chirurg stomatolog i czym się zajmuje?

chirurgia stomatologiczna

Chirurg stomatologiczny jest to osoba która skończyła studia lekarsko-dentystyczne czyli jest stomatologiem. Aby otrzymać taki tytuł lekarz dentysta po studiach musi dodatkowo odbyć specjalizację w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, w jednostce do tego uprawnionej np. na uczelni na której studiował.

Aby dostać się na specjalizację musi uzyskać wysoki wynik z Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Końcowego (tzw. LDEK), który odbywa się dwa razy w roku (w lutym oraz we wrześniu). Same studia specjalizacyjne trwają 4 lata, w trakcie których lekarz dentysta poszerza wiedzę z szeroko pojętej chirurgii stomatologicznej zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Po 4 latach musi przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego i po pozytywnym jego zaliczeniu otrzymuje tytuł specjalisty w tej dziedzinie.

Chirurgia Stomatologiczna zajmuje się trudniejszymi przypadkami usuwania (czyli ekstrakcji) zębów np.: gdy korzeń zęba znajduje się w zatoce szczękowej i to grozi jej otwarciem do jamy ustnej, co jest dość groźnym powikłaniem, lub w przypadku usuwania zębów ósmych (tzw. zębów mądrości) szczególnie tych zatrzymanych (czyli tych które częściowo lub całkowicie pozostałych kości).

Jak dostać się do chirurga specjalisty? Chirurg podobnie jak lekarz dentysta może przyjmować pacjentów w ramach N.F.Z. lub prywatnie. Takiego chirurga, który przyjmuje prywatnie, a co za tym idzie nie będziemy musieli miesiącami czekać na wizytę, znajdziemy bez trudu. Np. wpisując w Google „chirurg stomatolog Kraków„, czy inne podobne hasła.

Oczywiście łatwiej jest się dostać do takiego lekarza prywatnie, jeśli jednak możemy trochę poczekać dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na wizytę w ramach ubezpieczenia. Ważne jest jednak aby zgłosić się na nią ze skierowaniem od swojego lekarza dentysty. Jest to warunek konieczny w celu refundacji wykonanego świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *